HP fanfiction aneb Které z nich za něco stojí?

25. ledna 2016 v 2:00 | NikaV |  Moje recenze
Fanfiction. Fanouškovská tvorba. Literární žánr, často zcela přehlížený pro naprosto nekomerční účely, který vznikl již v šedesátých letech minulého století. V té "temné době" před začátkem internetu se jednalo pouze o tištěnou podobu a následné rozesílání mezi fanoušky skrz takzvané "fanziny" (neprofesionální fanouškovské časopisy). Od těch dob nastal pokrok, k lepšimu i k horšímu. Nyní máme mnohem více možností, jak svoji tvorbu šířit. Naším nepostradatelným společníkem se stal internet. Sdílet své dílo je dnes velmi jednoduché, jedná se jen o několik kliknutí. Internet je kvůli tomu zahlcen příběhy, ať už kvalitními nebo nekvalitními.
Problém se tudíž stává jak oddělit zrno od plév? Jak nalézt pěkný příběh? Inu, nyní na řadu přicházím já.
Sama sebe bych označila, že se specializuji na fandom Harryho Pottera, neboť jsem z něho už přečetla snad dost povídek. Proto si myslím, že přišel čas se podělit o své oblíbené povídky ze svého seznamu, který dávám dohromady už asi čtyři roky. Aby ale vše bylo o něco snazší, tak seznam rozřadím do kategorií.


Humorné povídky

Bradavice
Navrátím se do dob, kdy to všechno začalo, kdy byl svět úplně jiný. Navštívíme čtveřici zakladatelů v jejich vrcholném období zrovna v době, kdy společně zakládají a staví školu. Zjistíme, jak vznikalo schodiště i místy chybějící schody. Jak Salazar postavil Tajemnou komnatu a kde získal Baziliška. Co měli mezi sebou Salazar a Rowena? A nakonec... Proč byla koza pojemnována Sal po Salazaru Zmijozelovi.
Můj názor: Příjemná oddechová povídka
Moje hodnocení: 9 z 10

Bradavická porada
Představme si, že by Bradavice byly opravdu skutečné a starodávné runy by tam učila profesorka Rowlingová. Co kdyby se škola dostala do finančních potížích a následně by ředitele napadlo svěřit Joanne napsání příběhu o mladém kouzelníkovi, který by jejich školu navštěvoval. Překvapivě tím škola vydělá značné množství peněz, ale tím to celé teprve začíná. Celá povídka je ještě psaná formou porady profesorského sboru v Bradavicích, které jsou různě narušovány novými problémy.
Můj názor: Velmi zábavná a příjemná povídka. Mojí nejoblíbenější kapitolou asi bude ta, kde profesoři namísto porady hrají jakousi kouzelnickou variantu na Dračí doupě.
Moje hodnocení: 10 z 10

Všechno, co Harry kdy chtěl vědět o Pobertech (a bál se zeptat)... ((Nebo mu to někdo zatajil))
70. léta v Bradavicích aneb Drogy, sex a rock'n'roll! Toto je, prosím, úlet na letaxovém prášku. Příběh o Pobertech, Blacích, Malfoyích, Snapovi, Evansové a mnohých dalších. Těšte se na sjíždění se na letaxu, Kodex, nekonečné množství her s lidmi a jejich dušemi, na vydírání a sázky, na intrikánky s červenými nehty. A… možná přijde i Voldemort!
Můj názor: Oceňuji spousty nových nápadů jako například letax jako droga, jakési přátelství Siriuse, Bellatrix a Luciuse... Celkově se mi líbí, že ač je povídka psaná s humorem, stejně je příběh brán vážně a dovedu si představit, že se něco takového v sedmdesátých letech v Bradavicích opravdu dělo. Jsem zvědavá jak to celé dopadne, neboť jsem vydané kapitoly ještě všechny nedočetla a navíc je příběh nedopsaný.
Moje hodnocení: 10 z 10
Odkaz - Nedokončeno

Ohnivé péro
Konečně povídka, která je skutečnou parodií na Harryho Pottera a nebere si žádné zábrany. Jak název napovídá, tak místy se bude jednat o sexuální tématiky. V Bradavicích se totiž objeví záhadný násilník, zvaný Ohnivé péro, který znásilňuje dívky i chlapce. Nikdo mu nedokáže zabránit a nikdo neví, o koho se jedná.
Můj názor: Připravte se, že se budete místy smíchy až za břicho popadat. Smích vás neopustí v jediné kapitole. Dle mého názoru povídce kazí pouze závěr, který se mi nezdál jako úplně to pravé ořechové. Čekala jsem, že bude Ohnivým pérem někdo jiný... Ouvej, snad mě za generál McGonagallová za tuhle kritiku nesrazí hodnost ze svobodníka zpátky na vojína...
Moje hodnocení: 10 z 10

Bradavická ambulance
Doktor House převzal za Madame Pomfreyovou bradavickou očetřovnu. Je k tomu potřeba něco dodat?
Můj názor: Vypravěčský styl není úplně dokonalý, děj na sebe někdy trhavě navazuje, ale přesto je to vtipné. Humorný účel splněn.
Moje hodnocení: 8 z 10
Ani jedno nedokončeno (možná navěky)

Erotické povídky

Ano, většina následujících povídek je 18+, nebo alespoň 15+.

Lilie a Bílá růže
Zcela jasná BDSM povídka. Páry Draco a Ginny, Harry a Hermiona. Čtyři mladí lidé, které mají poněkud jiné přestavy o zábavě a vzrušení.
Můj názor: Z pohledu někoho, kdo svět BDSM a pocity lidí tyto praktiky provozující moc neznám. Proto si myslím, že někdo z těch lidí na tuhle povídky asi bude mít poněkud jiný názor. Každopádně jako laik povídku hodnotím jako zajímavou, alespoň co se týče první části. Jakmile se zapojí do děje Snape, tak to jde s příběhem rapidně dolů.
Moje hodnocení: 6 z 10

Výchova dívek v Bradavicích
Povídka od stejného autora, jako předchozí, opět se stejnou tématikou. Pouze páry se vyměnily, objevuje se i lesbický pár Ginny a Willow (vymyšlená postava), Harry a Levandule. Oproti předchozí povídce je také tato výrazně kratší.
Můj názor: Mám ji raději, než Lilii a Bílou růži, neboť není tak zbytečně zdlouhavá a děj je o něco svižnější. Jenom konec je poněkud odbytý.
Moje hodnocení: 7 z 10

No, Hermiono!
Tentokrát žádné BDSM prvky, pouze příběh Hermiony, které se z dívky stala ženou. Hermiona objevuje svět sexu za poněkud netradičních podmínek a s neobvyklou společností. Ale nečekejte nějaké porno, protože sexuální scény najdete všeho všudy pouze ve třech kapitolách z celé povídky.
Můj názor: Vzhledem k tomu, že jsem ji četla někdy v 15 letech, to pro mě byla jedna z prvních literárních erotických čtení. Nyní už by se mi nezdála tak zajímavá. Ale oceňuji netradiční nápad, jak pojmout Hermionu a její sexuální život, která není zpracování do klasické romance. Popravdě se čtenář musí k nějaké té lásce trochu pročíst.
Moje hodnocení: 7 z 10

V okovech touhy
Voldemort je zničen a hlavní hrdinové spokojené studují v Bradavicích a užívají si normálního života. Díky tomu mají hodně času na zkoumání své sexuality, která je převážně homosexuální. Popravdě mám pocit, že jediný heterosexuál je v celém hradě pouze Ron.
Můj názor: Celou povídku beru spíš jako oddechové čtení, ale pro svoje časté lechtivé scény si vysloužila místo mezi erotickými příběhy. Na celé povídce mě baví ta absurdita homosexuality, která je v Bradavicích snad u všech hlavních postav. Alespoň se povídka netočí pouze kolem jednoho páru. Každá kapitola je věnována jednomu páru.
Moje hodnocení: 8 z 10

Kategorie typu "Kate"

Momentálně mě nenapadá, jak jinak danou kategorii pojmenovat, ale je velmi častá. Postatou je, že se v Bradavicích objeví nějaká dívka, vymyšlená postava, a pěkně zamotá s dějem.

Annabeth z Bublavé lhotky
Annabeth je naprosto obyčejná. Ano, obyčejná. Právě to z ní dělá skvost. Její příběh působí obyčejně a nudně, ale především je naprostým opakem Mary Sue. Měl by z ní být učebnicový příklad pro všechny autorky Marysuovských příběhů.
Můj názor: Dle mého názoru je někdy pěkné narazit na nějakou postavu, která tak jasně kontrastuje s ostatními díky své obyčejnosti. Oproti ní jsou všechny postavy Mary Sue.

Moje hodnocení: 8 z 10

I. díl: Elizabeth Snapeová
II. díl: Elizabeth Snapeová: Život po Voldemortovi
III. díl: Elizabeth Snapeová: Nový začátek
Jak Black narazil ... na Snapeku
Jedná se o jednu celou ságu, která je zcela typickým příkladem této kategorie. Možná tím, že první díl je autorčina prvotina. Nechci vám moc sdělovat nic o Elizabeth, neboť bych tím vyspoilerovala děj posledního dílu neboli prequelu.
Můj názor: Ačkoliv byla Elizabeth napsána jako první, já jsem tehdy jako první narazila na její prequel, který jsem si přečetla, a se kterým jsem byla více spokojená. Bude to nejspíš tím, že autorka tou dobou už měla více zkušeností a prequel je zbaven veškeré marysuovské omáčky.
Moje hodnocení: 7 z 10

Velký omyl moudrého klobouku
Další vymyšlená dívka, která se snaží být zcela obyčejná. Je zařazená do Nebelvíru, ale se spolužáky není úplně nejlepší kamarádka a cení si pouze vědomostí. Nechce se zapojovat do právě probíhající války s Voldemortem a snaží se zachovat si neutralitu.
Můj názor: Oceňuji, že hlavní hrdinka není žádná Mary Sue. Vlastně opravdu připomíná obyčejnou dívku a díky tomu se s ní dokáže hodně čtenářů ztotožnit. Ale přesto je tam jedno klasické klišé ohledně lásky, přičemž hlavní hrdinka postupně začne objevovat i svou nebelvírskou část.
Moje hodnocení: 7 z 10

Jeden den Hermiony Grangerové
Další propojení obyčejné dívky s příběhem Harryho Pottera, ovšem tentokrát se jedná o propojení dívky z naší reality, která četla knížky.
Můj názor: Byla jsem poněkud zklamaná, že jsem se nedočkala toho velkého odhalení, kdy řekne pravdu. Ale jedná se spíš jen o krátkou oddechovou povídku.
Moje hodnocení: 6 z 10

Život v Bradavicích Victorie Lestrange
O téhle povídce se prostě nemůžu zmínit, když znám autorku osobně a navíc mám na téhle povídce tak trochu svůj podíl. Na táboře, kde celotáborová hra byla na téma Harry Potter a tu hru jsem vytvářela já, jsem autorku zařadila do Zmijozelu, ten se jí pak nějak zalíbil a stejně tak i Bellatrix Lestrangeová, a když pár měsíců (nebo to bylo týdnů) na to začala s psaním, tak vznikla Victorie Lestrange. Dcera Bellatrix Lestrange, která vyrůstala u Malfoyů a postupně dospívá. Pro fanoušky Kelly Family by měla být povinnou četbou kvůli Paddymu Dolohovovi. S trochou štěstí a naléhání čtenářů tuhle povídku možná někdy dopíše anebo přepíše.
Můj názor: Nejsem si jistá, jak moc u téhle povídky dokážu být objektivní, neboť jsem prakticky byla beta-readerem. Místy jsem i v nějaké scéně napomáhala s vymýšlením dané scény. Každopádně mě se ta povídka líbila a jsem ráda, že jsem asi jediný člověk na světe (kromě autorky), která víceméně ví, jak to mělo celé dopadnout.
Moje hodnocení: 7 z 10
Ani jedno nedokončeno (možná navěky)

Mé jméno, má krev
Povídka, která měla u jedné kapitoly pár tisíc komentářů. Zprvu se zdála obyčejná, i mě zezačátku nezaujala a zažrala jsem se do ní až o nějakou dobu později. Zpočátku se jedná o dceru Pána zla, která nastoupí do Bradavic v období, kdy tam studují i Pobertové. Takový je děj prvního dílu, jejich poslední ročník, období těsně před první válkou s Voldemortem. Druhý díl začíná za doby Harryho pátého ročníku v Bradavicích. Do Bradavic nastupují dvě nové studentky, které ačkoliv to ještě netuší, jsou sestry a zároveň vnučky Pána zla. Ve třetím díle už je nová generace, Pán zla už má nějaké pravnuky a pravnučky a celkově je tou dobou v potomstvu takový zmatek, že potřebujete rodokmen, abyste se ve všech Weasleyovic a neWeasleyovic dětech vyznali.
Můj názor: První díl bych označila za lepší nadprůměr. Druhý díl byl dle mého názoru mnohem lepší. Možná to bylo i tím, že tenhle díl je delší a více se toho děje. Třetí díl bych ráda ohodnotila, ale zůstal nedopsaný a já jsem napjatá. Chci vědět, jak to všechno dopadlo. Jak to dopado s Turnajem šesti kouzelníků? Dozví se jedna pravnučka, kdo je její otec? Spárujou se některé postavy z nové generace? Moje napětí je o to větší, že na pokračování čekám už pár let. Z nudy jsme my komentující následně dosáhli přes 2000 komentářů.
Moje hodnocení: 10 z 10

Druhý odkaz - Bohužel, blog, na kterém byli umístěny všechny kapitoly byl zrušen. Všichni proto truchlíme a kdyby se našla nějaká hodná duše, která by měla kapitoly někde zálohované, ta mu/jí budu neskonale vděčná.
Nedokončeno

Změna pohledu
Jedna z prvních fanfiction, které jsem kdy četla. Tipuji, že autorka má velmi ráda Al Lambertovou ze seriálu Krok za krokem, neboť mi silně připomíná jednu dívku, která se bude motat kolem Siruse. Vznikne mezi nimi nějaká ta láska?
Můj názor: Myslím, že nejvíc se mi líbí asi konec povídky, který není nějak extra šťastný. Spíš mi připomíná realitu, protože v realitě se šťastně nesetkáte po letech a nepadnete si kolem krku. Něco tomu bude bránit.
Moje hodnocení: 5 z 10

Něco je jiné

Kategorie, ve které už není moc nových postav, nebo alespoň nejsou hlavní postavou. Prostě se něco v příběhu změnilo, ať je to podstatné či ne.

Syn pána zla
Jak by to vypadalo, kdyby se Harry najednou dozvěděl, že Lily a James nejsou jeho rodiče? Co kdyby zjistil, že jeho otcem je Tom Rojvol Radlle? No, reakce všech by asi nebyly nikterak příjemné, hlavně Harryho. Pro něj to je určitě šok a čeká ho pak složitá cesta k jeho vlastní rodině, která o něm ani moc netuší.
Můj názor: Když bych měla říct, co se mi na tom vlastně líbí, tak nedokážu říct co. Nejspíš to zpracování, vypravěčský styl, který mě upoutal. Ale rozhodně vím, co bych téhle povídce vytknula. Brumbál se mi zdál poněkud nereálně napsaný, stejně tak Harry ke konci působí jako docela slaboch. Ono i celkově Harryho narození a Lilyino těhotenství působí dost absurdně, ale s přimhouřenými očkami se to dá překousnout.
Moje hodnocení: 5 z 10
Odkaz - Nedokončeno (na další kapitolu se čeká od roku 2009)

Jak by to bylo, kdyby...
Jak by to vypadalo, kdyby Lily a James byli naživu? Kdyby Harry měl mladší sestru? Nepochybně otázka, kterou si všichni pokládají. Jací by byli naši hrdinové? Tahle povídka ukazuje život, kde Harry je obyčejný kouzelník s rodiči a mladší sestrou. Mimochodem fanoušci Dramione budou spokojení.
Můj názor: Pro mě osobně je to jedna z prvních fanfiction, které jsem kdy četla. Proto si svoji pozici v mém seznamu zaslouží. Nevím, jestli by mě dokázala stejně zaujmout i dnes, kdy už jsem několik podobných příběhů četla.
Moje hodnocení: 6 z 10
Odkaz - Nedokončeno (na další kapitolu se čeká od roku 2009)

Tajemství jednoho dne
V principu stejný děj jako ten předchozí. Rozdíl je pouze v tom, že Voldemort je pořád naživu, ale stejně tak i Lily a James. Jak to celé bude vypadat? Přežijí všichni Voldemorta? Bude nakonec Harry stát proti Voldemortovi?
Můj názor: Otázka, jak by to vypadalo, kdyby Lily a James byli naživu, bude asi věčná a bude na něj mnoho zpracování. Rozdíl oproti předchozí povídce je pouze v závěru, kde se vše vyhrotí.
Moje hodnocení: 7 z 10

Rodinné vazby (přeloženo z AJ)
Jak by to vypadalo, kdyby měl Harry dvojče Adriana?? Co kdyby právě tehdy onu noc, Lily a James nezemřeli a následně si všichni mysleli, že Harryho dvojče, je ten vyvolený, ačkoliv ve skutečnosti by to byl Harry? Následně by začala série tréninků Adriana a Harry by byl poněkud zanedbávaný. Následně by se o Harryho začal starat Severus, jako jeho chůva, a nakonec by si k sobě našli cestu.
Můj názor: Moc mi nesedí k Lily a Jamesovi, že by Harryho opravdu tolik zanedbávali. Stejně tak Harry by nebyl tak svědomitý, že by předčil i Hermionu. Stejně mě baví číst o tom, co všechno Harry dokáže a čekat na překvapení jeho biologických rodičů, až se dozví, co je jejich syn zač. Čehož se asi nedočkám, protože by to někdo musel napřed dopsat.
Moje hodnocení: 8 z 10
Odkaz - Nedokončeno (možná navěky)


Zelená a bílá
Co kdyby se Harry dostal do Zmijozelu? Jak by to nakonec vypadalo?
Můj názor: Přirovnání k Rodinným vazbám se tu přímo nabízí, jelikož Harry je taktéž tak svědomitý, že by mohl soupeřit s Hermionou. Ale přesto celkové zpracování zaostává za Rodinnými vazbami, které jsou prostě poutavější a čtivější.
Moje hodnocení: 7 z 10
Odkaz - Nedokončeno

Začátek či pokračování

Pánům Smrtijedům
Jak se dostala Belatrix ke Smrtijedům? Jak to tehdy vypadalo v Bradavicích? Autorka se zde pustila do prozkoumání doby, kdy Belatrix ještě navštěvovala Bradavice a víceméně byla ještě tou normální dívkou. Ještě nebyla zcela oddaná Voldemortovi a jeho plánům. Čtenáři by měli být rádi, že neměli nikdy možnost slyšet jednu krátkou píseň, která se vyskytuje v povídce, protože je docela chytlavá. Právě jsem si na ní vzpomněla a budu ji pracně dostávat z hlavy. Krev není voda, krev je dar. Zpívej si onesi, onesi dral...
Můj názor: Opět nevím, jak moc objektivní budu, jelikož je autorka stejná jako u Victorie Lestrangeové. Ale s tímhle dílem jsem jí moc nepomáhala. Mě samotnou by zajímalo, jak by to celé dopadlo a jestli by se objevila nějaká návaznost na Victorii.
Moje hodnocení: 7 z 10
Ani jedno nedokončeno (možná navěky)

Bless The Child
Dle mého názorku je autorka převtělením George Martina v HP fandomu. Děj je tak komplexní, tak propracovaný, že Písni ledu a ohně připomíná. Jenom nezabíjí vaše oblíbené postavy... No, většinou. Připravte se na trochu tuctový začátek, ale od druhé knihy se děj parádně rozjede. Nikdy by mě kupříkladu nenapadlo, že půjde zkombinovat naše politická situace a příliš tmavšího obyvatelstva v Čechách s příběhem Harryho Pottera, ale autorka to zvládla. Popravdě hlavní záporák, obživnutý Gellert Grindewald, má natolik přesvědčivé proslovy, že mě by klidně přesvědčil, abych se přidala na jeho stranu. Povídka vás místy i donutí k zamyšlení se nad současným světem. Rozhodně se nejedná o oddechové čtení.
Můj názor: Já myslím, že ten už je očividný, ne? Prostě jedna z nejkvalitnějších a nejpropacovanějších povídek, jaké jsem četla. Jediné mínus je asi trochu tuctový a pomalejší začátek, který mě zezačátku vážně neoslovil.
Moje hodnocení: 10 z 10
Odkaz - Nedokončeno

Strach
Připravte se na příběh Harryho Pottera, který je mnohem temnější než jste zvyklý. Trio je už dospělé a většina členů Fénixova řádu je mrtvá. Voldemort vyhrál. Otroctví se stalo běžným. To všechno jenom díky tomu, že Harry Potter selhal, a právě on se nyní po letech vrácí zpět do Británie. Zdaří se mu tentokrát Voldemorta porazit?
Můj názor: Řekla bych, že je zajímavé přečíst si variantu, že by Voldemort vyhrál. Taktéž se nejedná o oddechové čtení. Ale pokud jste ochotni překousnout celou tu temnou atmosféru, tak se příběhu nedá nic vytknout.
Moje hodnocení: 10 z 10
Ani jedno nedokončeno

Tati, kup nám maminku
Opomineme fakt, že Severus Snape zemřel a necháme ho přežít. Necháme ho pozapomenout na Lily, nechť si může najít ženu a mít děti. Škoda jen, že mu žena zemře a on zůstane sám s dvojčaty. Potřeboval by pomoct s jejich hlídáním. Hermiona zase potřebuje pomoct se svým studiem lektvarů. Takže si oba dva vypomůžou. Už cítíte tu atmosféru pro Snamionu?
Můj názor: Nejsem velký zastánce Hermiony a Snape, ale tady je vážně pěkně zpacováná. Příjemný oddechová romance, po jejíž dočtení jsem se chtěla praštit do hlavy, zapomenout celý ten děj a moct číst odznova.
Moje hodnocení: 10 z 10

Ostatní

Zbraně nejmocnějších
Nejsem si jistá, kam přesně tenhle příběh zařadit. Děj navazuje na pátý díl a přibyla tam jedna postava, která děj dost ovlivňuje, ale hlavním protagonistou je stále Harry. A co ten název? V průběhu celého příběhu se objevují různě knihy, tak zvané Zbraně nejmocnějších, které obsahují kouzla, se kterými si normální a ani nadprůměrný čaroděj jen tak neporadí.
Můj názor: Jakmile se začtete, tak se neodtrhnete. Autorka se vůbec nedrží příběhu od Rowlingové, žádné viteály se neobjevují. Za to si zaslouží pochvalu, napsat něco úplně nového a stále poutavého. Místy i vtipnějšího. Právě si vybavuji Harryho sázku s Malfoyem.
Moje hodnocení: 8 z 10

Yesterday I died
Zabrusme trochu do cestování časem. Co kdyby se Poberti dostali do současnosti, do doby, kdy Harry už zničil Voldemorta a dodělává si sedmý ročník v Bradavicích.
Můj názor: Příjemná oddechová povídka. Co víc k tomu dodat?
Moje hodnocení: 9 z 10

Život za zrcadlem
Podívejme se na Ginny a její život v Bradavicích, zatímco trio pátralo po viteálech. Jak to s Ginny dopadne, jestliže se střetne s Malfoyem ve vlaku, zasáhnout ji dvě kouzla a následně se dostane do paralerního světa, kde je studentkou Zmijozelu? Bude si muset začít zvykat, protože všichni zmijozelští v ní budou vidět svoji kamarádku, zatímco její staří přátelé z Nebelvíru ji budou mít za nepřítelkyni. Podaří se jí dostat zpátky do svojí reality? Pozmění tahle alternativní realita nějak její pohled na zmijozelské?
Můj názor: Líbilo se mi zaměření na zmijozelské. Příběh se nezaměřuje jen na Malfoye, jako většina povídek, ale taktéž nám ukazuje, jací jsou i ostatní zmijozelští. Musím uznat, že pro Kate jsem se tady trochu inspirovala, ačkoliv žádný z těch nápadů jsem ještě nepoužila.
Moje hodnocení: 9 z 10
Ani jedno nedokončeno


Tímto končím můj seznam oblíbených HP fanfiction a zároveň i svojí prokrastinaci. Čas učit se na předmět Právo a informatika. (Pokud je některý odkaz nefunkční, upozorněte mě prosím v komentáři)

Jaká byla vaše oblíbenká HP fanfiction?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lina Dee Lina Dee | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 2:23 | Reagovat

Já už pár let čtu Richenzu. Vlastně díky ní jsem se odhodlala a po spoustě povídek, se kterými jsem měla nějaké vyšší ambice (pár literárních soutěží a tak) jsem při tvůrčím bloku začala tvořit příběh, u něhož nemám ambice žádné, snad jen aby si ho pár lidí přečetlo. Proto mě hrozně potěšilo, že má úspěch.

Za erotické povídky mi tady chybí Strážce tajemství, ale mám pocit, že je to překlad, ale nejsem si jistá.
Lilie a bílá růže mě bavila... chvíli. Pak to sklouzlo k absurditám.

Absolutně nesnáším slashe, a překombinované pairingy kvůli kterým jsem se vždycky na FF dívala jako na něco podřadného a odpudivého.

2 NikaV NikaV | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 2:26 | Reagovat

[1]: O Strážci tajemství jsem nikdy neslyšela, ale asi se na něj někdy v rámci nějaké prokrastiance podívám. Je to dobrá povídka?
Ale nelíbí se mi, že by FF mělo být něco podřadného a odpudivého... Jak říkám, je potřeba oddělit zrno od plev. Proto jsem psala tenhle článek.

3 Lina Dee Lina Dee | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 2:34 | Reagovat

[2]:http://www.fantasmagorium.net/povidky/povidky-strazce_tajemstvi.php
Podle mě jedna z těch hodně dobrých pro toho, komu nevadí Snamione a lehké BDSM.

Co se týče toho podřadného atd - ten názor jsem měla když se ke mně nějak dostávo jen Drarry, Snarry a podobné. Navíc ještě tragicky napsané...

Jinak ještě jsem si vzpomněla na Rodina jako žádná jiná. TO je 100% překlad, ale dost stál za přečtení. Bohužel jsem skončila ve chvíli, kdy začala váznout autorka i její překladatelé, takže v současné době ani nevím, zda je dopáno, či ne.

Každopádně v posledních letech se i FF tvorba dostává do střízlivějších a čitelnějších kolejí (autoři dospívají a stárnou) tudíž se na fanfiction.potterharry.net dá najít už poměrně dlouhá řádka velmi kvalitního čtení.

4 NikaV NikaV | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 2:44 | Reagovat

[3]: Fanfiction.potterharry.net bude nejspíš v Čechách nejlepší stránka pro HP fanfiction. Ono ti mladí jdou v poslední době na Wattpad a podle toho to tam taky vypadá.
Btw. píšu si, Strážce tajemství a Rodina jako žádná jiná.

5 Lina Dee Lina Dee | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 2:48 | Reagovat

Jo, Woddpad... Tam nechodím :D

6 Rainy Rainy | Web | 25. ledna 2016 v 7:37 | Reagovat

Zrovna nedávno jsem se s kamarádkou bavila o tom, že Bless the Child je jako Game of Thrones. :D Komplikované, propojené, vyprávěné z více pohledů i míst... :) Myslím, že to tak vnímá spousta čtenářů. Nicméně... Já možná právě kvůli tomu tu povídku přestala číst. Skláním se před Richenzou jako autorkou a nesmírně ji obdivuju. Její příběh a svět je ovšem až příliš chytlavý a pokud si člověk týden nebo dva nenajde na čtení čas... naprosto ztratí nit. A vadí mi i jiné věci, ale v tom se tady zbytečně pitvat nechci - zvlášť, když vím, že tu povídku máš ráda.
Z tvého výčtu jsem jich četla jen pár... takže až se někdy budu nudit, určitě na zbylé kousky mrknu. Vypadají vážně lákavě.
Za mě je jsou ještě skvělé povídky od Evi. :) Myslím, že je mojí nejoblíbenější autorkou na české scéně.

7 NikaV NikaV | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 10:26 | Reagovat

[6]: O ztracení nitě mi něco nepovídej, jsem už přes rok ve skluzu :D Ale zajímalo by mě, co ti vadí. Sice mám tu povídku ráda, ale jsem prostě zvědavá.

8 Rose & Viky Rose & Viky | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 17:10 | Reagovat

'Rodinné vazby' mám ráda skoro stejně jako Kate. :) Mám to přečtené i v originále, ty ostatní tipy jsou také zajímavé :)
Sice bych neřekla, že web HP fanfiction je skvělý, jelikož s ním mám vlastí a ne příliš dobré zkušenosti..
Rosalie
Fanfiction forever <3
Ps: Tvůj blog je prostě úžasný, stejně jako povídky :)

9 Viki Viki | 25. ledna 2016 v 19:24 | Reagovat

Moje nejoblíbenější fanfiction je jednoznačně Kate. No dobře, moc jiných jsem nečetla, ale neumím si představit, že by něco mohlo být lepší :-)

10 Rainy Rainy | Web | 25. ledna 2016 v 19:29 | Reagovat

[7]: Velký kámen úrazu pro mě bylo, co Richenza prováděla s postavama, které jsem měla ráda. Obecně jsem měla problém hned u Malfoyových. Zvlášť těžce jsem nesla Dracův románek s Grindewaldem. O tom, že zároveň patřil i ke Strážcům (jmenovali se tak?) už raději ani nemluvím. No, a ti náboženští blázni byli taky kapitolou sami o sobě... Ono obecně pro mě bylo v celém příběhu mezi řádky vetkáno až moc náboženského podtextu... a já, jelikož jsem nevěřící, to zkrátka nesnesla.
Byly tam i další drobnosti... Trochu se mi třeba nelíbil vývoj Severusovy povahy, ale to už nebylo nic, co bych nesnesla. :)
V závěru jsem ráda, že jsem si přečetla to, co jsem si přečetla, protože třeba konkrétně příběh Snapeovy minulosti je v podání Richenzy zkrátka strhující. Myslím, že jsem u toho kdysi i brečela. :)
Stejně tak mě naprosto fascinoval vztah mezi Hermionou a Severusem, to jejich manželství... a samozřejmě i jejich syn. :)
Zkrátka a dobře... Skvělý příběh, ale za mě možná až moc komplikovaný. Rozsáhlé pasáže o Grindewaldovi mě zkrátka nudily. Dějová linka okolo vlkodlaků nebo vílího světa zrovna tak. Dohromady s těmi náboženskými prvky už toho na mě bylo zkrátka moc.
Přesto přese všechno Richenzu obdivuju a tak nějak tajně doufám, že až se dostaneme na konec, najde se někdo, kdo mi řekne, jak to vlastně všechno skončilo. :D

11 NikaV NikaV | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 21:36 | Reagovat

[8]: [9]:
Já si vážně začnu takové komentáře screenovat a pak nechávat zarámovat.

[10]:
Jo, na ten vztah Draca a Grindewalda jsem úplně zapomněla... Ten se mi taky nelíbil.
Náboženský podtext jsem asi nějak ignorovala, protože si ho moc nevybavuji.
A ten zbytek... Jo, je to místy zdlouhavé, nudné. A právě proto je Richenza jako George Martin. Ten píše taky někdy zdlouhavě a nudně, ale stejně ho lidi zbožňují pro složitý a propracovaný příběh, který vytvořil.

12 Rose & Viky Rose & Viky | E-mail | Web | 26. ledna 2016 v 14:40 | Reagovat

[11]:  Hele já za to nemůžu, to ty tak píšeš 😄
:) Jinak i přes VŠ kdy by mohla být nějaká (jakákoliv) kapitola?

13 Elíz Elíz | 2. února 2016 v 21:23 | Reagovat

A co Elysejský klíč?! O_O

14 Ela Ela | 3. února 2016 v 14:36 | Reagovat

Elysejský klíč....znáte někdo? :D myslím, že ti v seznamu chybí :)

15 NikaV NikaV | E-mail | Web | 4. února 2016 v 20:06 | Reagovat

[13]:[14]:
Slyšela jsem o něm, ale nečetla... A teď jsem si vzpomněla i na Harryho Pottera a Pána smrti, ale toho jsem nedočetla.

16 Elíz Elíz | 2. března 2016 v 20:36 | Reagovat

[15]: Nečetla?! Vždyť je to jedna z nejlepších povídek na českých webech! Rychle to naprav, nebudeš litovat :D.

17 Karkulka Karkulka | 11. března 2016 v 17:14 | Reagovat

Netušila, že ještě někdo Mé jméno, má krev četl a doufal...
Dnes mě mrzí, že jsem to zbrkle vymazala.
Ach, ta nostalgie. :)

18 NikaV NikaV | E-mail | Web | 11. března 2016 v 22:16 | Reagovat

[17]: Počkat, to jsi ty, Kitty? To je nějaký divný... Zrovna včera a dneska jsem si otevřela tvoji povídku, kterou mi poslala asi měsíc zpátky jedna holka na internetu po mém oficiálním vyhlášení pátrání po tvojí povídce ve facebookové skupině HP fanfiction... Momentálně máme k dispozici pouze první díl a část druhého dílu.

19 Karkulka Karkulka | 12. března 2016 v 10:58 | Reagovat

[18]: No, Kitty jsem si snad nikdy neříkala, a pokud ano, tak jsem to úspěšně zapomněla. :-) Každopádně jsem to já, ano. ;-) Včera mě dohonila nostalgie a celý den jsem projížděla staré fanfiction weby a napadlo mě, jestli si ještě někdo tu moji ságu pamatuje. A páni, pamatuje a děsně mě to dojalo. :-) Hlavně nechápu, že se to dalo číst, začala jsem to psát, když mi bylo 14. A to už je sakra deset let! O_O

20 NikaV NikaV | E-mail | Web | 12. března 2016 v 19:12 | Reagovat

[19]: U jedné z posledních kapitol jsi se podepsala jako K. Následně jsme vedly nějak diskusi o tvém jméně a nakonec jsme skončili u Kitty (a gratuluju, v jednu chvíli jsi byla Hello Kitty). Věř mi, že si tu ságu pamatujeme. Přece jsme ti k posledním kapitolám napsaly tísice komentářů (doslova) a mě tenkrát v těch kapitolách někde byly vysvětleny převody do dvojkové soustavy... A pořád chci vědět jak to dopadne. Chci vidět, jak Draco zjistí pravdu o Lauře a té jejich dceři (nevzpomenu si na jméno). Chci vědět, jak to dopadne s tím turnajem. A minimálně bych aspoň ráda získala ty kapitoly, které už byly napsané, protože moje zdroje vyschly u čtrnácté kapitoly druhého dílu.

P.S. Že jsi v období psaní Jako kočka a pes hodně poslouchala Tokio Hotel?

21 Karkulka Karkulka | 13. března 2016 v 8:46 | Reagovat

:-D Tolik otázek!
Kitty je pěkná přezdívka, díky, ale je to jednoduše Katka.
Jak to dopadne... to jsem snad ani neměla nikdy vymyšleno do detailu a myslím, že teď už na tom ani nikomu nesejde. Měla jsem vždy plán jen na pár kapitol dopředu. A s odstupem času bych hooodně věcí napsala jinak. :-D A ano, poslouchala jsem Tokio Hotel, bylo mi 14, snad je to dostatečná omluva. :-) Ale taky jsem četla spousty knih, které si snad ani zpětně nepamatuju názvem, ale nechala jsem se inspirovat.
Kapitoly mám všechny, do té poslední, co jsem publikovala, dál jsem nenapsala ani čárku. Jestli chceš, můžu ti je poslat. ;-)
Dva dny zpátky jsem to celé po sobě přečetla, když přivřu oči nad pravopisem a některými dějovými linkami, dostala jsem chuť se v tom zase nimrat a popravdě dva dny nedělám nic jinýho, než se myslím na všechny ty postavy, co jsem tam nechala a co by se asi tak mohlo dít...
A největší chyba byla, že jsem smazal blog. To jsem musela mít nějaké zatmění. :-?

22 NikaV NikaV | E-mail | Web | 13. března 2016 v 12:01 | Reagovat

[21]: Jo, od té Katky tenkrát vznikla Kitty.
A ano, o ty vydané kapitoly moc stojím. (Klik na e-mail). Stejně tak i ta holka na fb, která mi poslala právě MJMK až po tu 14. kapitolu druhého dílu.
A pokračuj. Vážně chci vědět pokračování. Dokonce si i pamatuju, že v té další kapitole jsi plánovala nějakou dobrodružnou výpravu či co, protože jsi psala něco o tom, že jsi poslouchala nějak soundtrack z Hobita...
Btw. Nedávno jsem postřehla, že v JKAP jsi psala, že Lucius Malfoy už vyšel školy, ale v MJMK normálně byl v sedmém ročníku.

23 Karkulka Karkulka | 13. března 2016 v 13:11 | Reagovat

[22]: Pošlu ti je večer/zítra, až budu na svém počítači doma, kde to mám zálohované.
Problém je, že Jako kočka a pes a Mjmk I jsem psala zároveň, ale měla jsem pak velkou krizi (jako teď, ale odmlka netrvala 4 roky :D ). Když jsem se vrátila, pokračovala jsem jen v MJMK a Jako kočka a pes zůstalo nedokončené, neb ten konec, co tam je jsem napsala už fakt z krize a neměla v plánu pokračovat. Spousta lidí mě hrozně ováděla o to, abych pokračovala, ale já jsem prostě nedokázala, měla jsem hlavu plnou jen MJMK, snažila jsem se přeskočit rychle do druhého dílu, protože o ten mi celou dobu šlo a jedničku jsem napsala jen, aby v tom nebyl při čtení guláš. No a pak mě napadlo spojit obojí dohromady a šoupla jsem Cat do MJMK, abych uspokojila čekající lidi, ale už to nebylo ono. Jednak ty charaktery byly jiné, Cat byla šílená a střelená a nehodila se do vážnějšího Mjmk, jednak tam byly nesrovnalosti (jiní spolužáci, jiné události, jiné vztahy). Snažila jsem se tam Cat našrouboval co nejlépe. Už jsem se k Jako kočka a pes ani neuměla vrátit, protože a)éra Tokio Hotel byla pryč a trochu jsem dospěla b) neseděla mi ani ta veselá struna. Co na to říct, v pubertě jsem byla prostě v depce, proto mi tam furt všichni umírali, nebo skoro umírali. :-D Na druhou stranu, pak jsem zase křísila mrtvé.
Nesrovnalosti jsou i mezi MJMK I a II, zejména koncem. Třeba úplně na začátku jsem ani Severuse nepsala jako bratrance Selene, ale pak jsem se vrátila a připsala tam ten příbuzenský vztah, protože jsme měla nějaké plány (ale už fakt nevím jaké, ale možná bych to někde našla), jenže pak mi to začalo překážet, až jsem z toho byla úplně zoufalá, nešlo to přepsat, lidi si to pamatovali a ani nevíš jak mě to obtěžovalo vzhledem k III dílu a Lauřině druhé dceři.
Prostě, jde na tom vidět, že mi to trvalo celé příliš dlouho a zabralo to kritických několik let dospívání, takže chyb je tam fakt hodně a některé dějové linky jsou nedopsané, nebo zahrané do outu.
Plán na III byl takový, že budou probíhat paralelně dva příběhy. V jednom by zůstalo vyprávění u Eileen a Bradavic a Turnaje ve škole, v druhém měla Lola s Andrejem opustit Bradavice a vydat se na výpravu, kde by potkali jiné kouzelníky, jiný typ magie, nestvůr a odhalovali tu odvrácenou stranu kouzel. Aspoň to mám naposled zaznamenáno.
Bůhví, proč jsem se do té trojky pouštěla. Ale asi se mi těžko loučilo s Blackovými. :-?

24 Karkulka Karkulka | 13. března 2016 v 13:15 | Reagovat

PS. Nevím, jestli je pokračování možné.
Já jsem s fanfiction začala v době před 10 lety, kdy jsme si tím krátili čekání na nové díly Harryho a na filmy. Bylo to pro všechny čerstvé a živé. Pak nastala krize, když už nové knihy nevycházeli. Nějak jsem měla pocit, že už to nemá smysl, příběh je odvyprávěný. Tak jsem MJMK III nedokončila a bůhví, že jsem byla jen na začátku! Lekla jsem se toho, kolik by mi to zabralo času dopsat. A teď už není pro koho psát. Ty, já a jedna slečna? To je žalostně málo. Už ani nevím, jestli se fanfiction čtou. Protože, koho to zajímá? :-)

25 NikaV NikaV | E-mail | Web | 13. března 2016 v 13:47 | Reagovat

[24]: No, asi jsem měla štěstí, že MJMK jsem objevila v době, kdy jsi psala asi těch posledních pár kapitol ve třetím díle, takže jsem byla ušetřena veškerého čekání a Cat jsem poznala poprvé až v MJMK (Jako kočka a pes jsem si pak někde v těch tisíci koentářích vymohla, aby mi ji někdo poslal). Cat mi tam tak docela zapadla. V prvním díle byla ještě tak trochu střelená (aneb dojení krav :D ), ale dávalo smysl, že v druhém díle už byla poněkud vážnější. Přeci jen dospěla. Ale stejně zvládala ničit Remusovi kuchyň, takže její občasné ztřeštěnosti byli takovým příjemným zpestřením.
Na to, že Severus byl vlastně s Laurou příbuzný, by ses mohla úplně klidně vykašlat a nechat to tak. Stejně byli tak vzdáleně příbuzní, že pro to není pojmenování a při popisování toho příbuzenského vztahu by se stejně jeden ztratil (syn sestry její babičky). Myslím, že blíž příbuzná byla s Dracem (vnuk bratra jejího dědy). Ono když se podíváš na Harry Potter wiki a začneš zkoumat podrobněji rodinu Blacků (doporučuju vzít si sebou mapu), tak časokrát narazíš na manžel/bratranec z druhého kolena.
Na to, kolik času by ti to zabralo, nehleď. Asi před pěti lety jsem začala psát svojí Kate a nehodlám s ní přestat, dokud ji nedokončím. Aktuálně mám rozepsanou šedesátou kapitolu, což znamená, že mám napsanou pouhou třetinu příběhu.
Stejně tak i tvoji fandové se najdou. Bohužel smazáním blogu jsem ztratila kontakt na tu naši komentující bandu. (Postřehla jsi, že jsme v jednu chvíli v komentech plánovali založit politickou stranu MJMK?) A věř mi, že fanfiction se pořád čte. Momentálně světu vládne www.wattpad.com, kde je sice fanfiction častokrát kritizovaná, ale to je hlavně z důvodu, že tam převažují fanfiction o 1D a Justinu Biebrovi, které jsou přehlcené chybami. Jsem přesvědčená, že když tam přidáš MJMK, tak si tam nějaké nové fanoušky najdeš. S trochou štěstí se objeví i ti staří známí z komentující bandy (nemám sice ponětí jak, ale náhoda je blbec). I fanfiction o HP se tam hodně čtou.
Takže si jenom musíš položit otázku, jestli máš chuť ještě psát a dokončit ten příběh? To ti mimochodem píše někdo, kdo právě zažívá ten dobrý pocit z toho, že konečně něco dopsal (dobře, chybí mi sice pár odstavců, ale to dneska zvládnu dopsat) a je zvědavý na budoucí reakce čtenářů. Těším se na ty komenty, i kdyby to mělo být jenom "Kdy bude další kapitola?" a na to potěšení, že někoho to baví a je napjatý z toho, jak to bude pokračovat. Nemluvě o těch pochvalných komentech, kdy tě někdo označí za druhou Rowlingovou anebo že tvůj příběh je jeden z nejpropracovanějších, které četl/a. Chceš takové pocity zažít znovu?
(Proč si teď připadám jako reklama pro autory fanfiction?)

26 Karkulka Karkulka | 13. března 2016 v 14:29 | Reagovat

[25]: Trošku jako reklama zníš. :-D
Ano, dobře mi tak, že jsem to smazala. A nakonec to není ani tak dávno. Adresa se dá obnovit, obsah bohužel ne, otázka je, zda je někdo ochotný to číst od začátku. Já totiž ne. Protože kdybych začala, musela bych to přepisovat. 8-O  :-D Nedalo by mi to. I blbé opravování chyb by dospělo k tomu, že bych přepisovala dialogy a nakonec i scény a přepisovat něco, co už bylo jednou nějak, se nesmí! :-)
PS: S Dracem to příbuzenství nebylo tak žhavé, měla jsem vymyšlený twist, podle kterého příbuzní nebyli. Ale o tom asi jindy, kdybych náhodou byla tak pošetilá a pustila se do psaní. :D
Já ty vaše komentáře nečetla, přiznávám. Strašně jsem se styděla za to, že jsem se na vás i příběh vyprdla a nechtěla dávat prostor tomu, aby mě někdo nenáviděl a ve slabé chvilce to smazala. :-(

27 kripolik kripolik | E-mail | 13. března 2016 v 14:34 | Reagovat

[26]:: Tady se hlásí ta holka co byla tak svědomitá, že si uložila aspoň nějaké kapitoly! :-D A rozhodně bych měla zájem i o ten zbytek :-)
Já jsem MJMK začala číst asi v té době kdy jsi byla u 14 kapitoly druhého dílu, tím by se totiž vysvětlovalo proč nemám uložené ty další kapitoly :-D
Třetí díl jsem nikdy nezačala číst, protože nerada čtu nedokončené věci, a tak jsem čekala než to dokončíš abych to pak mohla přečíst všechno najednou :-D Ani si neumíš představit jak jsem byla nešťastná když celý blok z ničeho nic zmizel a já jsem si myslela, že už si nikdy nepřečtu aspoň tu část třetího dílu co už jsi napsala.
Souhlasím s tím, že fanfiction se ještě stále čtou i když už to asi není v takové míře jako kdysi. Dokonce i samotné ff se za tu dobu hodně změnily. Dříve většina autorek psala o známých postavách a jenom pár si vymýšlelo své vlastní postavy a dnes je to podle mě přesně naopak. Což mě osobně celkem mrzí protože mám raději příběhy o postavách co znám :-? Tvá povídka byla jedna z těch které jsem zbožňovala i když tam byli nové postavy a takových jsem moc neměla.
Stejně jako NikaV si myslím, že kdyby jsi přidala MJMK na wattpad tak by sis našla spoustu nových fanoušků a nejspíš by se našli i někteří z těch veteránů co to četli už před lety ;-)
O příběhu s vámi diskutovat nemůžu, protože už si ho moc nepamatuju, ale když se mi do rukou dostanou i ty zbylé kapitoly co už byly napsané tak si to moc ráda přečtu znovu :-)

28 Karkulka Karkulka | 14. března 2016 v 8:47 | Reagovat

https://www.wattpad.com/user/MeJmenoMaKrev
Nevím, jak jste to udělaly, ale asi mám nějakou slabost, dámy! O_O

29 kripolik kripolik | 14. března 2016 v 15:30 | Reagovat

[28]:: Jsi úžasná :D hned jak budu mít čas tak se pustím do čtení :-)

30 kripolik kripolik | 14. března 2016 v 16:14 | Reagovat

No a teď bych se ještě mohla vyjádřit k výběru povídek že? :-D
Z celého toho výčtu jsem četla je MJMK a Zelená a bílá s tím, že si nepamatuji jestli jsem od druhé zmíněné přečetla všechny kapitoly, protože si pamatuji že přibývaly hrozně pomalu a mě nebavilo čekat :D
A co bych mohla za sebe doporučit? Hmm... Tak z humorných je to určitě Dovolená, aneb bradavice dobývají svět (myslím, že takhle nějak se to jmenuje), je to šílená povídka o tom jak to vypadá když Brumbál vezme profesorský sbor na dovolenou :-D
Pak mám také ráda ff od slovenské autorky Tess (někdy taky Testralka nebo ještě nějak jinak) teď nedávno jsem si od ní z nostalgie zopakovala Buď po mojom boku.
Jak už zmínili v komentářích nade mnou tak stojí za přečtení i Elysejský klíč. Četla jsem ho 2x. Poprvé se mi vůbec nelíbil a když jsem si ho po letech zopakovala abych zjistila co se mi na něm nelíbilo tak jsem si ho zamilovala :D
Líbil se mi také Strom poznání. Je to překlad. Pár je Snarry a Harry je tam neuvěřitelně mocný.
A moje nejoblíbenější ff na konec. Kámen manželství. Četla jsem ji asi tak 6x. Také je to překlad povídky, která má přes 70 kapitol a bohužel nikdy nebyla dokončená. Autorka přidala poslední kapitolu někdy v roce 2008 a od té doby nic. Přitom v poznámce pod poslední kapitolou píše že konečně bude mít trochu víc času na psaní takže kapitoly bude přidávat častěji. Na internetu existují různé dokončení této ff od jiných autorů ale originálu už se to nevyrovná. U povídky na fanfiction.net je více než 13000 komentářů.
No myslím,  že tohle by stačilo :-D

31 Anna Anna | 17. dubna 2017 v 22:37 | Reagovat

Opravdu dobrý výběr sama sem četla rodinné vazby které byly skvělé ale bohužel nedokončené jinak super :-D  :-x  :-)

32 CaseyGat CaseyGat | E-mail | Web | 7. září 2017 v 20:54 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>More info...</a>

33 Marfafrog Marfafrog | E-mail | Web | 7. ledna 2018 v 0:27 | Reagovat

Update face, lifting wrinkles without jabs and procedures is available to everyone. Chemical elements remove components of old cells. Skin quickly is updated. A face without wrinkles and signs of acne. Essential improvement of the external appearance of the skin. Rejuvenation, plastic, removal wrinkles are guaranteed.
Apply chemical peeling invented by German workers in the 19th century. Since then, reliability operations increased several times. Result can get and household conditions. Epidermis becomes smooth and light, without wrinkles, redness.
<a href=http://chemicalpeel.in/chemical-peel>chemical peel results</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama