The Sims 4 - Vylepšení, nekalosti a chyby

16. září 2014 v 23:13 | NikaV |  Moje recenze


Protože pocházím z trochu ajťácké rodiny a mám za bráchu někoho, kdo strká noc do počítačů a managerování (ale přiznám se, že za psledních pět let jsem nepřišla ještě na to, co vlastně dělá). Naštěstí je taky občas štědrý anebo líný vymýšlet jiné dárky, takže mě občas zásobuje elektronikou. Momentálně jediné přístroje, které mám v pokoji a nemají nic společného s ním, jsou tři lampičky, klávesnice, myš a jedny sluchátka. Ale na oplátku mi občas zahesluje počítač, takže pak nastane třetí světová válka. Ale poslední bitvu jsem vyhrála já, protože jsem mu schovala notebook a tablet tak šikovně, že mu nepomohla ani aplikace Find my phone. Ale abych se dostala k tématu, tak někdy před půl rokem jsme uzavřeli dohodu, že mu půjčím Xbox (který byl kdysi jeho a pak mi ho daroval k narozeninám) a on mi za to koupí The Sims 4. Xbox má u sebe sice v držení už půl roku, ale já jsem 5. září získala The Sims 4.

Novinky a vylepšení

1. Stavební a nákupní režim
Velmi se mi zalíbil stavební a nákupní režim, které jsou momentálně spojené v jednom. V předchozích dílech byly vždy rozdělené, ve stavebním stavíte zdi a podlahy, zatímco v nákupním nakupujete nábytek. Nyní jsou dvě v jednom a tím jsme se zbavili zdlouhavého přepínaní mezi nimi, přičemž načítání trvalo i deset vteřin. Slovy naší učitelky na seminář informatiku: "Víte, jak moc je mých pět vteřin cenných? Za tu dobu by mi vyrostlo na Minecraftu obilí!"
Ve třetím díle se v nějakém dodatku objevili stavební plány, které velmi šetřili čas ve stavění. Ono překliknou na zdi, postavit čtyři stěny, dát tam okna, vymalovat a dát podlahu... Moc práce. Místo toho stačilo koupit místnost a rovnou ji umístit. Ve čtvrtém díle se objevuje skoro to samé, akorát nyní je víc místností a každá má několik barevných variant.
Další věcí, co jsem velmi ocenila, je úpravam místností. Nemusíme bourat jednu stěnu a stavět novou o kus dál, abychom zvětšili místnost, stačí vzít šipku a táhnout. Sice něco takového bylo už ve třetím díle, ale tady se mi to méně seká a navíc můžu jednoduše vzít místnost a přesunout ji klidně na druhou stranu domu. Všechno v několika vteřinách a pak si mlžu klidně jít pěstovat obilí na Minecraft. Až na jeden detail, že já narozdíl od naší učitelky Minecraft nehraju.
Také ještě zmíním, že mi udělali radost rozdělením logiky a umění v aktivitách a dovednostech. Dřív mě zlobilo, že všechno bylo namixované dohdromady.

2. Vytvoření simíka
Už několik dílu uvažuju o tom, jak by bylo fajn moct upravovat celé tělo simíku a nejenom určovat tlouštku a velikost svalů. Te'd můžeme upravovat i velikost stehen, zadku, rukou a spoustu dalších částí lidského těla.
Další věc, co mi udělala radost, bylo roztřídění oblečení. V předchozím díle mi vadilo, když jsem měla hodně dodatků a s každým z nich přišly nové kousky oblečení, tak se to pomalu načítalo. Nyní je to roztříděné na vesty, košile, polokošile, trička, svetry, sáčka, mikiny, sukně, krátké šaty, dlouhé šaty a tak dále.

3. Činnosti simíků
Ameb opět šetříme čas. Pravděpodobně si tvůrci uvědomili, že ženy zvládají tři věci najednou, tak proč to nedat i do hry? Nyní mohou ženy, a aby to nebylo mužům líto, tak i oni mohou dělat tři věci naráz. Proč nekoukat na televize a nedělat si u toho zároveň úkol a bavit se s rodičem? Pochopitelně je vše nastavené tak, aby to mohli dělat z jednoho místa, takže těžko by mohl simík zároveň v přízemí vařit a v prvním patře koukat na hvězdy dalekohledem.

4. Aspirace a povolání
Úplně jsem se ještě nerozhodla, jestli to zařadit mezi klady, protože jsem si to, až tak moc neoblíbila. V předchozích dílech byly jednoduché celoživotní cíle, vybral se jeden, který většinou souvisel s vlastnostmi simíka, pokud si to hráč nenastavil jinak. Stačilo se soustředit na jedne cíl, jako například dosáhnout nejvyšší úrovně v kariéře politika nebo vychovat pět dětí až po teenagery. V povolaní zatím stačilo chodit v dobré náladě do práce, věnovat se daným dovednostem a mít dobré vztahy s kolegy a se šéfem. V novém díle je to celé jinak. Většinou se zvyšování aspirace a stoupaní v karierním žebříčku určuje splěním drobných úkolů. Někdy je to uvařit 5 vynikajících jídel, dosáhnout 4. úrovně logika nebo vydělat si 2 500 simoleonů díky mobilním aplikacím. A u povolání se kromě toho ještě musí dostavovat do práce v dané náladě (soustředěná, inspirovaná nebo hravá) a plnit denní úkoly (cvičení, vaření nebo programování). Už je jasné, proč nám předtím tolik šetřili čas. To abychom se mohli věnovat aspiracím a povoláním.

Nekalosti

1. Mapa světa
Bohužel už za sebou máme tu příjemnou část a dostali jsme se k té nepříjemnější části. Tahle část je sice nazvaná mapa světa a to i přesto, že tam vlastně žádná není. Ve třetím díle přišla velká novinka s tím, že simíci mohli hrát po celém městě, nejenom na daných pozemcích, na které se přesouvali pomocí taxíku/načítání obrazovky. Myslím, že tvůrci hry asi byli moc líní na to, aby vzali koncept z trojky a dali ho do čtyřky. I když by to jenom nějak překopírovali a nedávali tam nic nového, tak bychom byli spokojení. Místo toho je z toho velký krok zpátky před třetí díl. V podstatě jsme se dostlai až před první díl, protože v prvním a druhém dílu tam bylo aspoň město se stromama, cedulema, semaforama a dalšíma zbytečnostma, ale vypadalo to jako město, i když se tam nedalo chodit. Teď nemáme ani toho, místo toho tu jsou jenom průhledné obrázky domů, které se vyplní, když na ně najedeme kurzorem myši. Aspoň že to načítání je už o něco rychlejší a zůstalo navštěvování sousedů.

2. Vytvoření simíka
Pouze zmíním, že mi chybí možnost upravovat barvu vlasů na libovolnou barvu, jak to bylo ve třetím díle. Teď jsme opět zpátky u základních barev.
Pak ještě postrádám větší možnost výběru vlastností. Z původních pěti vlastností se výběr zkrouhl na tři.

Chyby


1. Čas
Jak už to tak v The Sims chodí, nic není bez chyb. Častou chybou je nemožnsot změnit čas pomocí klávesnice. Pro mě to znamená, že musím buď restartovat hru, abych mohla v klidu hrát, nebo s nějakým simíkem zajít na cizí pozemek a vrátit se domů. Opět tam utíkají drahocenné vteřiny mého života.

2. Padání hry
To by to nebylo The Sims, aby mi to čas od času bez uložení nespadlo. Zatím u základní hry mi to stihlo spadnout jenom dvakrát, ale uvidím, jak to bude vypadat po čase, až přibydou dodatky. S tímhle asi nebudou mít problémy lidé s výkonným počítačem (napsala jsem sice, že mám štědrého bratra, ale ne až tolik, abych se dostala k super počítači). Na bráchově počítači se mi The Sims 3 nesekalo a nepadalo ani s několika dodatkama (ten super počítač koupil sobě). Ještě štěstí, že já už jsem zvyklá preventivně ukládat.

3. Simíci zapomněli hráče na veřejném pozemku
Stalo se mi to jenom jednou, ale stejně jsem musela bez uložení hru vypnout. Vzalaj sem pár simíku na obecní pozemek a pak jsem je poslala domů . Zmizeli mi z hratelným simíků, takže v klidu odešli, ale mě tam nechali. Neobjevilo se načítání jejich domu, prostě jsem zůstala na pozemku a běžel čas. Jenže být někde bez hratelného simíka je poněkud otravné.

4. Simíci mě neposlouchají
Někdy se Simíci chovají jako puberťáci. Že si čas od času vymyslí, že půjdou sami něco dělat, je normální. Většinou se starají o svoje potřeby nebo se snaží nějak zabavit. Jenže problémem je, když jim to zakážu a zruším a to i když ještě ani nedošlo na to místo, kde daná činnost má probíhat. Příkaz nezmizí a oni dál míří na místo určení. Teprve tam se příkaz zruší. Může to působit jako maličkost, ale v případech, kdy simík se má najíst, než pujde do školy, ale napřed si usmyslí, že půjde na záchod, který je až v posledním patře a on je v přízemí, to je velmi otravné. Potom se nestihne najíst a ve škole nepodává jako hladový takový výkon.

Závěr
Tvůrci měli pár dobrých nápadů, ale pěkně si to pokazili návratem k nemapě světa. V jednu chvíli jsem si říkala, jestli je to vůbec čtyřka, jesti to náhodou není The Sims 2,5. Třetí díl byl lepší, ale čtvrtý má zatím tu přednost, že za deset dnl mi hra spadla jen dvakrát, zatímco u The Sims 3 padá pravidelně každých několik hodin.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fell Fell | 27. ledna 2015 v 15:33 | Reagovat

Ahoj, dnes se mi také stalo že mě nechali na pozemku, ale stačí si na nějakého nakliknout a dát něco ve smyslu přepnout na aktivního simíka (nevím jak je to přesně) a načte se ti baráček kde toho simíka máš ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama